Към съдържанието

Съобщение

Присъединете се в официалната FACEBOOK група на СКУТЕР КЛУБ БЪЛГАРИЯ- ТУК
Присъединете се в групата само за покупка и продажба на скутери и части във FACEBOOK - ТУК

Осем съвета за зимно каране

• Заключена тема Тази тема е заключена
10 отговора на тази тема

• Guests

Публикувано 22 November 2008 - 23:33

Зимата чука на вратата, температурите вече падат под нула градуса. Все още обаче сняг няма и много от нас предпочитат удобството и бързината на двуколесното за ежедневното си пътуване. Нужно е обаче да се знаят някои важни неща, за да можете да карате безопасно и с удоволствие!

1. Хлъзгавите пътища
Дъждовете размиват мръсотията по асфалта и тя става много хлъзгава. Дори и сух, асфалтът не предоставя същото сцепление като през лятото, защото гумите загряват много по-трудно. Завой, който през лятото безпроблемно сте взимали с 60 км/ч може да ви изненада много неприятно. Никога не подавайте рязко газ или спирачка, и не накланяйте за завой мотоциклета си.

2. Дупки, пълни с вода
Много често при дъжд дупките изглеждат като локвички. Не можете да прецените дълбочината им докато не минете през тях. Щом има локва, приемете, че в нея има дупка.

3. Линиите по пътя
Оцветените в бяло линии, обозначаващи лентите, местата за паркиране и т.н. стават невероятно хлъзгави като се намокрят. Избягвайте да карате около центъра на пътя по време на дъжд, тъй като тези маркировки съдържат много гориво и мръсотия. Към тях добавете и капаците на шахти и стрелките в средата на лентите, трамвайните релси, дървените преходи на ж.п. прелези.

4. Пешеходците
Когато е студено или вали те се опаковат във всевъзможни дъждобрани, качулки, шапки, ходят с ръце в джобовете и глава свита надолу. Видимостта им е силно ограничена, както и времето за реакция. Често притичват опасно през пътя, за да стигнат по-бързо на топло и сухо.

5. Скоростта и завоите
Трябва да държите центробежните сили до минимума в завоите. Карайте по-бавно, но ги дръжте под постоянен контрол. Никога не ускорявайте или намалявайте рязко. Имайте предвид, че при сваляне на скоростите е възможно задната гума да блокира.

6. Смоли от дърветата
Дърветата, висящи над пътя, пускат сокове и смоли, които се размиват при дъжд и настилката става изключително хлъзгава. Перфектен капан за невнимателни мотористи.

7. Корозия
Солта, която посипват по снега и леда, е силно корозионна. Можете да се спасите от нея като мажете металните части по мотора си с твърда вакса. Слагайте малко вазелин или грес по местата, които според вас трябва да остават сухи. Дори под покривалото на мотора влиза влага, така че трябва допълнително да си покриете мотора.

8. Стоплете се
Имайте предвид, че студените ръце и крака не работят, както очаквате. Може да се забавите малко като спирате на светофар и да наклоните опасно, или дори да изпуснете мотора, а може и да не успеете да стиснете спирачката. Облечете топъл екип, хубави ботуши и ръкавици. Може да се замислите дори за нагреваеми ръкохватки.

П.П Надявам се да съм бил полезен.

scooterhouse.net

#2 BlessedOne

BlessedOne

СУПЕР ПОТРЕБИТЕЛ

• Активни
  • PipPipPipPip
  • 6390 Мнения:
  • МестонахождениеПлевен

Публикувано 22 November 2008 - 23:49

Много, много полезни неща !  ;)

#3 gogo_vd

gogo_vd

НОВ ПОТРЕБИТЕЛ

• Активни
  • Pip
  • 118 Мнения:
  • МестонахождениеVidin

Публикувано 01 December 2008 - 20:39

Много полезна информация!Мерси!

• Guests

Публикувано 01 December 2008 - 20:45

Полезна тема...макар и да не карам зимата

#5 AkyLA

AkyLA

НАПРЕДНАЛ ПОТРЕБИТЕЛ

• Активни
  • PipPipPip
  • 1988 Мнения:
  • Местонахождениеvarna

Публикувано 28 December 2008 - 07:51

прочетох чак сега тази тема следкато вчера се върнах от болницата с 4 шева на крака.Цял ден си джитках и на края паднах.Доктора ме пита ще караш ли сега още,и аз викам ест. само да ми мине крака :) тва сме ние моторджиите!!
Кара супермото 50,супермото 125,Gilera Stalker

#6 stefcho3

stefcho3

НАПРЕДНАЛ ПОТРЕБИТЕЛ

• Активни
  • PipPipPip
  • 1194 Мнения:
  • МестонахождениеСмолян

Публикувано 01 January 2009 - 14:43

аз изминалата част от ваканцията изкарах у баба ми и там ми беше мотора не го оставях там в планината студено -12 градуса..ама бях като магиосник с по 3 панталона някфи ботуши и там скиорски ръкавици и за пръв път сложих каска :ulqlq бая повъртя по снега жалко че си продадох телефона и нямаше с какво да се снима ..ама на 26 бензина ми свърши и нямаше как да ида да заредя.. :(:(
Публикувано изображение

#7 Acho

Acho

НОВ ПОТРЕБИТЕЛ

• Активни
  • Pip
  • 267 Мнения:

Публикувано 01 January 2009 - 18:09

много полезни съвети, за тея който не са сигорни в пътната обстановка и превозното си средство....по добре да не предприемат никакви пътувания!
Шофирай разумно,не си сам на пътя!

#8 _ico_

_ico_

НОВ ПОТРЕБИТЕЛ

• Активни
  • Pip
  • 310 Мнения:
  • Местонахождениепловдив

Публикувано 10 January 2009 - 21:42

зимата е кофти и заради поледиците.пътя изглежда мокър а реално е заледен.на тоя лед в завой става грозно.
www.xpr0.com/index.php?&page=p&id=52605&a=1

• Guests

Публикувано 29 October 2009 - 03:42

Зимата пак чука на вратите ни .... Мисля че е добре новите колеги а и старите... да е прочетете :)

• Guests

Публикувано 29 October 2009 - 09:44

Абе като сте добре облечени нищо не ви спира да си житкате :) За нищо на света няма да пропусна няй-якия сезон за дрифтове метли и всичко останало. Просто аз си имам естествен кожух и като си облека гащеризона Скания и забравям за проблемите. И друг път съм го казвал : За мене е важно мотора да не загрява. :)

• Guests

Публикувано 28 November 2009 - 22:20

Също много добра тема !!!

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни