•         

Съобщение

Присъединете се в официалната FACEBOOK група на СКУТЕР КЛУБ БЪЛГАР?Я- ТУК
Присъединете се в групата само за покупка и продажба на скутери и части във FACEBOOK - ТУК

Проблем с оборотомер на Yamaha Aerox

yamaha aerox оборотомер проблем

#1 Alex Madman

Alex Madman

    НАЧ?НАЕЩ

  • Активни
  • 825

03 март 2013 - 19:28

Здравейте, притежател съм на Ямаха Аерокс 1997 и си закупих табло с оборотомер от Аерокс 2002 (мисля).
Значи проблемът ми се състои в това, че оборотомерът не функционира правилно. При подаване на контакт стрелката му се качва на 3500об/мин, а когато запаля двигателя, стрелката се качва на 4000об/мин. При форсиране уреда изобщо не реагира. Окабеляването на километража съм го направил по тази схема от ръководството, което си е за този скутер:


Някакви идеи, мнения и предложения за решение на проблема? Просто се изчерпах от към идеи (а това не става често). Ще съм благодарен ако някой може да окаже съдействие, защото това е единствения проблем, който ми спира сглобяването на Аерокса. :thumbdown:

Ето и нагледна снимка на проблема:


Всичко друго по таблото си работи без проблем, само оборотомера ми създава ядове. Ем, вие сте...

от място с газ до дупка все едно някво магаре му бие шут и фарчи
Yamaha Aerox

scooterhouse.net

#2 Калин Митов

Калин Митов

    НОВ ПОТРЕБ?ТЕЛ

  • Активни
  • 363

03 март 2013 - 19:34

Проблема може да си е в самия оборотомер кво ти дреме върни го немали гаранция

#3 Alex Madman

Alex Madman

    НАЧ?НАЕЩ

  • Активни
  • 825

03 март 2013 - 20:03

Каква гаранция, братле... Купил съм го втора ръка, да не съм луд да давам пари за нов (бог знае колко пари струва)...
?наче още едно момче тук от форума има същия проблем, но на друг скутер, което ме кара да мисля, че е проблем с окабеляването. Всичко е свързано уж както си трябва, проследил съм всички кабели които отиват към таблото и въпреки всичко ми я прави тая мизерия...

от място с газ до дупка все едно някво магаре му бие шут и фарчи
Yamaha Aerox

#4 lalugera-az

lalugera-az

    НОВ ПОТРЕБ?ТЕЛ

  • Активни
  • 259

05 март 2013 - 07:40

Колко кабела излизат само от оборотомера ?


#5 Alex Madman

Alex Madman

    НАЧ?НАЕЩ

  • Активни
  • 825

05 март 2013 - 09:23

Три извода има оборотомера: +12V (идват още с подаването на контакт), GND (маса) и извод за подаването на сигнал.
Вчера малко си поиграх с един потенциометър, свързан с кабела, с който се захранва цялото табло. Оказа се, че на около 250 ома, потенциометърчето, което е 0,25W оказва доста сериозен ефект върху оборотомера. Вече малко от малко реагира на форсирането на двигателя (това е като съм го свързал по схемата (към намотките, мисля, че е една от захранващите намотки). Днес ще си накупя разни постоянни съпротивления и ще си поиграя още малко, ще видим какво ще се получи.

от място с газ до дупка все едно някво магаре му бие шут и фарчи
Yamaha Aerox

#6 lalugera-az

lalugera-az

    НОВ ПОТРЕБ?ТЕЛ

  • Активни
  • 259

05 март 2013 - 09:28

Връзваш кабела за сигнала на оранжевата жица на бобината

#7 Alex Madman

Alex Madman

    НАЧ?НАЕЩ

  • Активни
  • 825

05 март 2013 - 09:30

Ще го видя довечера, че сега съм на работа. Принципно без резистора, където и да свържех оборотомера, все не отчиташе нищо. Сега се сещам, че след като вързах потенциометъра вчера, не пробвах да го свържа към плюса на бобината. Мерси, колега, ще споделя какво е станало вечерта. :)

от място с газ до дупка все едно някво магаре му бие шут и фарчи
Yamaha Aerox

#8 LuD`FeN

LuD`FeN

    НАПРЕДНАЛ ПОТРЕБ?ТЕЛ

  • Активни
  • 1904
  • МестонахождениеДобрич

05 март 2013 - 10:09

На моя аерокс сложих километраж с оборотомер и при мен беше така,самата стрелка не вдигаше над 2000об и после видях,че самата стрелка е вадена и отдоло нали има пружина ли каквото е там... и беше навита много.Само извадих стрелката и я навих много леко колкото да може да се връща...може и твоята да е вадена :)

#9 Alex Madman

Alex Madman

    НАЧ?НАЕЩ

  • Активни
  • 825

05 март 2013 - 11:10

Ми то на това табло какво ли не му е правено... Липсваше му отзад една от фасунгите за крушките, крушки бяха подменяни с диоди... Уреда за бензина е ебахти флегматичния, въпреки чистенето от моя страна... Няма да се учудя ако и стрелките му са сваляни...
Писах си вчера с предишния собственик и той беше казал, че стрелката на оборотомера връщала много бавно (оборотите на двигателя падали, пък стрелката стояла някъде там без да пада). Тоест при мен случая е по- скоро е хлабава пружина?

от място с газ до дупка все едно някво магаре му бие шут и фарчи
Yamaha Aerox

#10 vaskooo951

vaskooo951

    НАПРЕДНАЛ ПОТРЕБ?ТЕЛ

  • Активни
  • 1953
  • МестонахождениеБургас

05 март 2013 - 11:18

братле, защо е я побутнеш малко с пръст , може да се е вдървила нещо... Попринцип ако се връща бавно трябва да е разтегната прожината, но интересното е че и на горе не ходи... на скоростомер само съм виждал прожинка ма не знам как ще я пренавиеш тя е много тънка и е заводски направена.
ПРОДАВАМ RIEJU RS1 С ТУН?НГ ! ! !

#11 Alex Madman

Alex Madman

    НАЧ?НАЕЩ

  • Активни
  • 825

05 март 2013 - 11:36

Аз като я бутам с пръст си мърда без никакъв проблем, но когато няма захранване, бутна ли я след 8000об./мин., си пада самичка на другата страна (подминава 11000 и се удря в стрелката на бензиномера). Когато дам на контакт и я размърдам си се връща самичка. Ще пробвам вечерта с резисторите номера и ако започне да отчита някакви стойности, но се движи бавно, ще погледна тая пружина да видим какъв й е случая пък на нея.

от място с газ до дупка все едно някво магаре му бие шут и фарчи
Yamaha Aerox

#12 rosi_9343

rosi_9343

    НАПРЕДНАЛ ПОТРЕБ?ТЕЛ

  • Активни
  • 1138
  • Местонахождение:с. Горна Малина
  • Скутер:Aerox 100

05 март 2013 - 11:47

колега брат ми има аерокс не знам коя година е но има почти същия проблем  значи като дам контакта стрелката се качва на 2000 при палене отива на малко преди 5000 и си остава там до като не подмине 5000 всичко сме погледнали кабеляци простотий и самия оборотомер даже и пак е така започвам да си мисля че на аероксите това си им е дефект