•         

Съобщение

Присъединете се в официалната FACEBOOK група на СКУТЕР КЛУБ БЪЛГАР?Я- ТУК
Присъединете се в групата само за покупка и продажба на скутери и части във FACEBOOK - ТУК

Suzuki Burgman 250 реставрация (МНОГО СН?МК?)

suzuki burgman suzuki burgman an250 burgman 250

#1 Tenev

Tenev

    НОВ ПОТРЕБ?ТЕЛ

  • Активни
  • 31
  • МестонахождениеБургас
  • Скутер:Suzuki Burgman AN250

07 февруари 2016 - 21:21

Здравейте,
Навих се да си пусна и аз една тема, защото съм се заел с този проект с ентузиазъм: където мога аз действам, където не умея - ходя по майстори.

2014 накрая се зарибих да си взема този мотор от един приятел, той ми го даде да го покарам без книжка и много ме изкефи. 2015-та май месец вече карах A2 категория (бях на 23, а за цялото А се иска 24....).

Юни месец 2015-та вече притежавах Burgman-a.
 IMG_3770.jpg   48,63kb   28  IMG_3775.jpg   38,5kb   30  IMG_3828.jpg   34,81kb   47

Покарах си го доволно 2 месеца и по едно време взе да ми гори постоянно един бушон, дори на незапален мотор само като го сменя и веднага изгаря.

Когато си приключих с моите предположения неуспешно, го закарах на един майстор да го гледа. Той ми каза, че трябва да го разглоби целия, за да се проследят кабелите от инсталацията и така се зароди идеята за пребоядисване.

По едно време, ако помните, имаше криза за рег. табели в КАТ. Реших тогава да си го прехвърля. Това беше около октомври - ноември. Когато отидох в КАТ, се оказа, че мотора е краден от ?спания през 2005-та година, а от 2012-та някъде базата данни за крадени коли в България е синхронизирана с европейската, затова чак сега се е появило.

Взеха ми мотора и стоя 2 месеца в полицията, докато оригиналния собственик се отказа от него и ми го върнаха. Прехвърлих си го на мое име и го върнах в майстора, за да го стягаме.
 IMG_3453.jpg   47,41kb   49
(това ми беше първото виждане на мотора след като ми го върнаха, както и първото виждане разглобен)

Докато мотора беше разглобен, аз си прибрах пластмасите, за да може да ги подготвя за боя.
 IMG_3468.jpg   41,31kb   50  IMG_3487.jpg   48,95kb   30  IMG_3488.jpg   48,24kb   27

Харесах си YHG Suzuki цвят, който изглежда така:
 AN400A_K10_YHG_E19_D_4.jpg   33,18kb   28
(почти няма разлика с моя)

? тъй като майстора си бачкаше известно време по мотора, аз започнах работата по пластмасите.

 IMG_3511.jpg   49,75kb   32  IMG_3556.jpg   40,29kb   13  IMG_3556.jpg   40,29kb   13  IMG_3557.jpg   53kb   28  IMG_3558.jpg   44,91kb   22  IMG_3559.jpg   47,88kb   25

Може би не трябваше да ги шкуря толкова много в началото, защото после се осведомих, че само се минава с водна, докато се матира лака и после се обаботва по-нататък вече. Единия от детайлите го бях изшкурил до пластмаса чак, а на калника бях свалил боята и отдолу се показа някакъв друг цвят. Та затова ги пръснах с основа под формата на спрей, ще видим майстор бояджията какво ще каче (още не съм му ги показал от страх че ще ми се скара :D)

Проблема ми се оказа някакъв реле регулатор на зареждането на акумулатора.
Майстора ми смени и маслото и задната гума. Вече мотора е прибран при мен.

(прилича малко на чопър хаха)
https://www.youtube....h?v=kbhhVrIqP58
https://www.youtube....h?v=2VihMH-zzNU
https://www.youtube....h?v=gb_28bh1TVw
(клипчетата са за звука на мотора)

Днес оставих седалката при тапицер да ми сменят кожата с по-добра и ще я направят с обшивка, а обшивката поръчах да бъде нещо подобно:


?наче седалката си има леки забележки, поради които я оставих за претапициране:


Също така, проверих из OLX за нов стоп да си взема, но ми искат 60 лв и се чудя дали да поръчвам или да се опитам да замажа стария, който е пукнат:

(все пак е някак си грехота да пребоядисам целия мотор и да оставя пукнат стоп, ще видим...)

Това е за момента... нямам търпение да се развие още повече, защото действително времето започва да става за мотори, а пък много ми се кара, особено след драмата с КАТ и вече бившия краден мотор :)

11.02.2016
Съвсем лек прогрес от днес - взех някои материали за бояджията, надявам се скоро да го пребоядисаме. Очаквам и новата седалка (претапирицаната де) и с нетърпение ще я пусна като е готова.

Съвсем случаен ъпдейт от днес - минавах покрай тапицерс и го видях, че работи - почти ми е направил седалката, много съм доволен - на живо е още по-яка. Кожата е някаква специална и на светлина като променяш ъгъла леко се променя цвета - по-светъл и по-тъмен.


вечерта на 11.02.2016
Не издържах и започнах да си "ремонтирам" слюдата. Тъй като я бях прецакал преди това, изпълних заръките на колегата ghostrider1993 от тази тема и има много добър ефект за сега!

До момента съм я минал с 320, 400, 800, 1000. В събота ще отида до моите приятели автобояджиите и ще я мина с машинка с водни 1000, 2000, 3000 и накрая с 2 вида пасти 3M (жълта и зелена капачка май бяха).

Снимките са с висока резолюция, но не знам колко ще се види разликата между отделните етапи, на живо си беше осезаема.



12.02.2016
Днес си взех седалката - готова. Много съм доволен:





29.03.2016
Най-после майстора, който ми прави всичко по мотора ми звънна да си взема боя.
По случайност, цвета, който си харесах е на Peugeot - това няма значение за мен, не желая чак толков автентична реставрация че и оригиналния цвят да се гони. Предпочетох по-модерно, малко по-тъмно сиво.



Поради незнайна за мен причина, ме накара сам да си сваля буквите...


Свалих ги и му върнах пластмасите. Обеща да е бърз с боядисването. Чакам...

10.04.2016
Вижда се светлина в тунела. Започнал е да боядисва и ми харесва много. Градски, ако четеш това - истински ми харесва, нищо че не го изразих по-силно.

С майстора се разбрахме до седмица да е готов и да му закарам мотора да сглобява. Най-сетне ще покарам. Нямам търпение да го видя готов.

Снимката е на почти току що пръснат детайл без лак и стои малко като мат, също така на живо изглежда доста по-добре. Точно този цвят, които исках.



29.04.2016
Мотора най-после е готов.

Нивото на боядисване е задоволително добро.
Крайния ефект е добър. Стана може би точно както исках.

Разбира се, има места, където сме си оставили ръцете - просто не ми работят габаритите. Нито отпред, нито таблото, нито отзад вечерта се вижда нещо - само като натисна спирачката тогава. Ама майната му на това - няма да го карам вечер, сега и без това става 15 градуса вечерта и е студено. До 1 месец ще го оправя, това май е от ключето на фаровете, майстора ми мрънкаше че не е добро ами е хлабаво и може нещо да го е "ремонтирал". Не пречи - особено на фона на завършеността на проекта.

Поставките за крака за пасажера са ми прибрани, да не паднат, забравих да ги сложа за снимките.
По-нататък ще си сменя огледалата, стопа, ще изпъна ауспуха и джантите и мотора става чисто нов.


Публикувано изображение

scooterhouse.net

#2 *HONDA*

*HONDA*

    НАПРЕДНАЛ ПОТРЕБ?ТЕЛ

  • Активни
  • 1546
  • Телефонен номер:0876107627
  • МестонахождениеПловдив
  • Скутер:Honda Tact ; Aprilia Sr Ditech ;

07 февруари 2016 - 21:26

Много хубав мотор :thumbup:  Успех за напред :scooter:
*HONDA*APRILIA*

#3 petio

petio

    НОВ ПОТРЕБ?ТЕЛ

  • Активни
  • 252
  • Скутер:Yamaha Aerox

07 февруари 2016 - 21:55

С интерес следим!!!

Sent from my SM-G531F using Tapatalk



#4 minchew

minchew

    НОВ ПОТРЕБ?ТЕЛ

  • Активни
  • 68
  • Местонахождениестара загора
  • Скутер:yamaha aerox

07 февруари 2016 - 23:20

Моторът е супер!!!Следя с интерес!!! :thumbup: :scooter:

#5 Tenev

Tenev

    НОВ ПОТРЕБ?ТЕЛ

  • Активни
  • 31
  • МестонахождениеБургас
  • Скутер:Suzuki Burgman AN250

08 февруари 2016 - 00:20

Благодаря ви за проявения интерес, веднага щом има развитие ще обновявам темата.

Преди малко гледах фара и се чудя дали не мога да го полирам някак си, да стане по-нов. Мислих и върху рефлектора на стопа - сигурно има някакви спрейове за подновяване, трябва да потърся.

Edit: мдаа, хората са открили топлата вода. :)
Публикувано изображение

#6 ghostrider1993

ghostrider1993

    НАПРЕДНАЛ ПОТРЕБ?ТЕЛ

  • Активни
  • 1155
  • Скутер:Yamaha BW'S 2009

08 февруари 2016 - 13:46

стопа може да го възтановиш по същия начин по който се възтановява слюдата пукнатините и надраното се запълва с двукомпонентно лепило водят го за мдф но става за всичко втърдителя е на спрей запълваш с него вземаш виброто и гладиш гледаш да не дълбаеш много процедурата до 1500 водна после лак препоръчително е да го тонираш леко за да не се вижда разликата в основата и после полираш лака

#7 Tenev

Tenev

    НОВ ПОТРЕБ?ТЕЛ

  • Активни
  • 31
  • МестонахождениеБургас
  • Скутер:Suzuki Burgman AN250

11 февруари 2016 - 16:17

Съвсем лек прогрес от днес - взех някои материали за бояджията, надявам се скоро да го пребоядисаме. Очаквам и новата седалка (претапирицаната де) и с нетърпение ще я пусна като е готова.

Публикувано изображение

#8 genchev_f12

genchev_f12

    СУПЕР ПОТРЕБ?ТЕЛ

  • Активни
  • 2551
  • МестонахождениеБяла /обл.Русе
  • Скутер:x9/250/Honda f12/100/Phantom/Ciak

11 февруари 2016 - 16:27

Само така ,  продължавай смело … :) :thumbup:
image.gifimage.png image.gif

#9 Tenev

Tenev

    НОВ ПОТРЕБ?ТЕЛ

  • Активни
  • 31
  • МестонахождениеБургас
  • Скутер:Suzuki Burgman AN250

11 февруари 2016 - 18:51

Съвсем случаен ъпдейт от днес - минавах покрай тапицера и го видях, че работи - почти ми е направил седалката, много съм доволен - на живо е още по-яка. Кожата е някаква специална и на светлина като променяш ъгъла леко се променя цвета - по-светъл и по-тъмен.

Публикувано изображение

#10 Tenev

Tenev

    НОВ ПОТРЕБ?ТЕЛ

  • Активни
  • 31
  • МестонахождениеБургас
  • Скутер:Suzuki Burgman AN250

11 февруари 2016 - 23:04

Не издържах и започнах да си "ремонтирам" слюдата. Тъй като я бях прецакал преди това, изпълних заръките на колегата ghostrider1993 от тази тема и има много добър ефект за сега!

До момента съм я минал с 320, 400, 800, 1000. В събота ще отида до моите приятели автобояджиите и ще я мина с машинка с водни 1000, 2000, 3000 и накрая с 2 вида пасти 3M (жълта и зелена капачка май бяха).

Снимките са с висока резолюция, но не знам колко ще се види разликата между отделните етапи, на живо си беше осезаема.



Мисля като я довърша с полирането, да я закарам да ми сложат фолио за леееееко затъмнение и да я пръсна с лак.
Публикувано изображение

#11 proshev

proshev

    НОВ ПОТРЕБ?ТЕЛ

  • Активни
  • 247
  • Местонахождениегр. София
  • Скутер:ГъливерАС и маджести250

12 февруари 2016 - 00:24

Не издържах и започнах да си "ремонтирам" слюдата. Тъй като я бях прецакал преди това, изпълних заръките на колегата ghostrider1993 от тази тема и има много добър ефект за сега!

До момента съм я минал с 320, 400, 800, 1000. В събота ще отида до моите приятели автобояджиите и ще я мина с машинка с водни 1000, 2000, 3000 и накрая с 2 вида пасти 3M (жълта и зелена капачка май бяха).

Снимките са с висока резолюция, но не знам колко ще се види разликата между отделните етапи, на живо си беше осезаема.



Мисля като я довърша с полирането, да я закарам да ми сложат фолио за леееееко затъмнение и да я пръсна с лак.
Защо некажеш направо като ще пръскате лак първо леко да го тонират с малко черна база?

#12 Tenev

Tenev

    НОВ ПОТРЕБ?ТЕЛ

  • Активни
  • 31
  • МестонахождениеБургас
  • Скутер:Suzuki Burgman AN250

12 февруари 2016 - 19:53

Ще я помисля слюдата още малко. Първо да я полирам.

?наче днес си взех седалката - готова. Много съм доволен:




Утре предстои да си довърша слюдата и мисля също слюдата на каската да полирам, че е понадрана.
Публикувано изображение

#13 proshev

proshev

    НОВ ПОТРЕБ?ТЕЛ

  • Активни
  • 247
  • Местонахождениегр. София
  • Скутер:ГъливерАС и маджести250

13 февруари 2016 - 22:57

Ако ще я лакираш не я полирай защото ще стане мн гладко и лакът ще започне да се люпи, а ако само я полираш ефекта е кратък!

#14 Tenev

Tenev

    НОВ ПОТРЕБ?ТЕЛ

  • Активни
  • 31
  • МестонахождениеБургас
  • Скутер:Suzuki Burgman AN250

13 февруари 2016 - 23:48

Слюдата я полирах и я оставих на бояджията да я лакира - той предполагам ще знае как да я направи. :)
Публикувано изображение

#15 асенип

асенип

    НОВ ПОТРЕБ?ТЕЛ

  • Активни
  • 40
  • МестонахождениеРусе
  • Скутер:ямаха маджести 125

15 февруари 2016 - 15:31

Tenev и аз пребоядисвах маджестито тази зима,но ме е яд че не направих снимки. Предварително си взех шкурки 80 , 150 ,240 ,400, 800, 1000 , 1500 , 2000 и 2500, грунд за пластмаса в спрей, лак прозрачен безцветен пак в спрей и си поръчах 4 спрея с боя по номера на оригиналният цвят. В началото реших само леко да зашкуря с 1000 пластмасите и да грундирам и да боядисвам ....но излезе проблем. Когато започнах да минавам с боята , забелязах че новата боя разтваря старата на местата където имаше дълбоки надирания и всичко шупваше в тези области. Разбира се бях ядосан защото вече бях изразходвал един грунд и един спрей с боя....а трябваше да започна отначало. Та после вече всички детайли им свалих всичко до пластмаса и започнах отново грундиране , боядисване и лакиране.Бях си взел и паста на Farecla за полиране.Преди полирането използвах шкурките от 1500 нагоре за премахването на портокаловата кора после с полир пастата.Стана перфектно с изключение на факта че боята ми я докараха малко по-различна (идиотите). Все пак когато пребоядисваш всичко това не те бърка. Лошото е че един ден ако пак искам да ми бъркат боя вече оригиналния код на цвета не важи и трябва някакси да го докарват само със сравняване. Само да спомена че видях зор докато сваля старата боя....ако използваш прекалено финна шкурка става бавно а ако използваш по-едра пък надира пластмасата и драскотините трябва да ги заличаваш или с кит или отново с по-финни шкурки. Другото което мога да кажа е че ако ще си поръчвате боя на спрей е желателно винаги да си поръчате малко повече защото ако не ви стигне и ви се наложи да ви бъркат още веднъж боя едва ли ще ви я докарат същата. На мен не ми е за първи път когато не успяват да я докарат два пъти еднаква.



#16 Tenev

Tenev

    НОВ ПОТРЕБ?ТЕЛ

  • Активни
  • 31
  • МестонахождениеБургас
  • Скутер:Suzuki Burgman AN250

18 февруари 2016 - 11:22

Това дето не уцелват боята много ме дразни! Нали за това е кода!
?наче твоя мотор добре ли стана, боята държи ли е за сега?

--
аз по моя проект още чакам майстора да звънне да купувам боя :/ направо не издържам, добре че времето се развали
Публикувано изображение

#17 асенип

асенип

    НОВ ПОТРЕБ?ТЕЛ

  • Активни
  • 40
  • МестонахождениеРусе
  • Скутер:ямаха маджести 125

18 февруари 2016 - 12:23

Все пак го боядисвах тази зима и е добре за сега. Пък и не виждам какво може да и стане. Запечатана е добре отгоре с лака. Него както споменах го полирах и стана стъкло гладко. След полирането ползвах и паста за блясък. Цаката му е да се поръча повечко боя наведнъж за да не се стига до второ бъркане защото най-вероятно ще се осере пеезажа.Като е решено че ще се пребоядисва всичко поне да се направи добре. Ако ще пребоядисвате със спрей ви трябват поне 5 броя × 400гр. А за начинаещите повече. .Също така е желателно да се ползват спрейове с въртяща се широкоъгълна дюза която имитира почти напълно качеството на професионалните пистолети .Казват че със спрей не ставало хубаво,  но не съм съгласен. Специално за пластмасите на моторите   става супер , виж колите са друга работа. Въпреки че си пребоядисвах и една от вратите на колата и пак се получи. Късмет че уцелих поне цвета на 100 %. Забравих да спомена, че си претапицирах и седалката. Намерих си черна кожа ( изкуствена ) и по оригиналният модел стана много добре. Мислех да ползвам естествена кожа , но всички скутери излизат от завода с имитация на кожа. Другото което свърших е да възтановя местата където пластмасите се хващат с видии към рамата , че имаше доста счупени щипки( образно казано ).

#18 асенип

асенип

    НОВ ПОТРЕБ?ТЕЛ

  • Активни
  • 40
  • МестонахождениеРусе
  • Скутер:ямаха маджести 125

18 февруари 2016 - 13:47

Tenev аз си поръчвах боята сам, защото ще го боядисвам аз....при твоя случай защо не оставиш майстора да си поръча боята ,че поне да носи отговорност и за цвета и за качеството на полагането на боята (тоест за всичко )... после да не стане ама аз това...аз онова

#19 асенип

асенип

    НОВ ПОТРЕБ?ТЕЛ

  • Активни
  • 40
  • МестонахождениеРусе
  • Скутер:ямаха маджести 125

18 февруари 2016 - 13:59

Ха намерих малко снимки от реставрацията. ..



#20 Tenev

Tenev

    НОВ ПОТРЕБ?ТЕЛ

  • Активни
  • 31
  • МестонахождениеБургас
  • Скутер:Suzuki Burgman AN250

31 март 2016 - 23:20

Най-после раздвижване! Ако зависеше всичко от мен, вече да го карам! Виждам постоянно мотористи с всякакви мотори и много ми се иска моя да е готов.

29.03.2016
Най-после майстора, който ми прави всичко по мотора ми звънна да си взема боя.
По случайност, цвета, който си харесах е на Peugeot - това няма значение за мен, не желая чак толков автентична реставрация че и оригиналния цвят да се гони. Предпочетох по-модерно, малко по-тъмно сиво.



Поради незнайна за мен причина, ме накара сам да си сваля буквите...


Свалих ги и му върнах пластмасите. Обеща да е бърз с боядисването. Чакам...
Публикувано изображение