Към съдържанието

Избор на макси скутер

• Please log in to reply
29 отговора на тази тема

#1 stf_trek

stf_trek

НОВ ПОТРЕБИТЕЛ

• Активни
  • Pip
  • 24 Мнения:
  • МестонахождениеСофия
  • Скутер:Сузуки Епикуро 150

Публикувано 14 May 2019 - 17:52

Здравейте.
Реших да ъбгрейдна и се оглеждам за скутер за лежерни пътувания основно, не за града.

Приоритета ми е комфорт и лежерство. Не карам бързо, рядко над 80, за това и сегашната 150-тка ми върши работа. (сузуки епикуро 150) но не ми е толкова комфортна и ми се струва малко къса като седна. Не диря кубици и коне, а комфорт.. Това, което съм оглеждал до сега и съм сядал на няколко такива са:
Суз. Бъргман 200, 250.. 400
Хонда Силвър уинг 400 (струват ми се малко скъпички, но явно си заслужават)
Хонда Джаз 250
Кимко даунтаун 250 (и другия модел подобен на него)
Пиаджио от рода на х8 - х9 .. 250.. 250+
Малагути мадисън >200

На вид ми изглеждат много подобни... Някъде гледах ревю на Кимкото и казаха, че било най-меко возещия в този клас.
п.с. Бюджета е 3 бимберици, може и малко над

Този пост е редактиран от stf_trek: 14 May 2019 - 17:53

scooterhouse.net

#2 ichi

ichi

НОВ ПОТРЕБИТЕЛ

• Активни
  • Pip
  • 150 Мнения:
  • МестонахождениеОряхово
  • Скутер:Aprilia Atlantic 500

Публикувано 14 May 2019 - 18:25

Burgman 400 е най-комфортния скутер!
www.mazdabg.com

#3 relaxxx

relaxxx

НОВ ПОТРЕБИТЕЛ

• Активни
  • Pip
  • 83 Мнения:
  • Скутер:Paiggio Beverly 350

Публикувано 14 May 2019 - 21:54

Относително комфортен е бъргмана да, както и маджестито на ямаха има същата ергономия. Но чак пък най - комфортния. Новите модели на Кимко и БМВ също не са за изхвърляне, ако говорим.

Honda Jazz/Forza  и Kymco Downtown, са 2 много приемливи решения за това което търсиш. Гледай за 300цц моделите които са доста балансирани.

#4 zero

zero

СУПЕР ПОТРЕБИТЕЛ

• Активни
  • PipPipPipPip
  • 2047 Мнения:
  • МестонахождениеПловдив
  • Скутер:Honda Sh300i

Публикувано 15 May 2019 - 07:59

инжекцион!

#5 krasiwd

krasiwd

НОВ ПОТРЕБИТЕЛ

• Активни
  • Pip
  • 10 Мнения:
  • Скутер:kymco

Публикувано 15 May 2019 - 09:01

Притежавал съм Хонда Джаз 250, Сузуки Бъргман 400i 2004, Кимко bet&win 250 и съм карал Кимко Ексайтинг 500 - 2005, Ямаха Маджести 400, Т макс и др. Като комфорт лично за мен Бъргмана е на първо място от всичко което съм карал или сядал. Хонда Джаз се доближава изключително много до него, Маджести е след това. Кимко Ексайтинг според мен има много неудобна седалка, нищо общо като усещане и позиция на седене с Бъргман и Джаз. На Даунтаун само съм сядал, но също не съм впечатлен. Но като цяло всичко е въпрос на лични предпочитания, трябва да се пробва първо.

#6 valentyno

valentyno

НОВ ПОТРЕБИТЕЛ

• Активни
  • Pip
  • 87 Мнения:
  • Телефонен номер:+359896726037
  • МестонахождениеСливен
  • Скутер:Yamaha Majesty

Публикувано 15 May 2019 - 12:45

Както писа колегата по-горе, въпрос на лично предпочитание, но аз бях пред подобна дилема, имах опит с Бъргман 400 - 2007-ма, но се спрях на Маджести 400, малко по-малък е на размер и за мен лично по ми допада. Но като гледам ти изобщо не си го включил в предпочитанията си, а не е лошо да ги позагледаш :) успех с избора.

#7 imty

imty

НОВ ПОТРЕБИТЕЛ

• Активни
  • Pip
  • 5 Мнения:
  • Скутер:Suzuki Burgman AN400 A

Публикувано 15 May 2019 - 16:10

Един глас за Бъргман 400. Напълно покрива основния приоритет :)
Повечето скутери, особено в диапазона 150-300 cc, имат предимства за каране в градска среда, по-леки и къси са, с по-високи гуми, но в този бюджет не мисля, че има по-комфортен от бъргмана.
Има доста неща, които са писани за проблеми с поддръжката, харчене на масло и т.н. за произведените преди 2008-2009 г., така че единственото, което мога да препоръчам е малко по-млад и ако може с ABS.
Успех в избора и безаварийно каране!

#8 relaxxx

relaxxx

НОВ ПОТРЕБИТЕЛ

• Активни
  • Pip
  • 83 Мнения:

Публикувано 15 May 2019 - 19:56

ABS a е много сериозна екстра, мога да го потвърдя от опит, изчезва чуденето колко силно да стисна, особенно за младите мотористи. В екстремни ситуации спираш страхотно добре, без риск от блокиране на гумата.

#9 stf_trek

stf_trek

НОВ ПОТРЕБИТЕЛ

• Активни
  • Pip
  • 24 Мнения:
  • МестонахождениеСофия

Публикувано 16 May 2019 - 05:31

Благодаря на всички за отговорите. Доста добър опит имате големи скутери и се радвам, че черпя от източника.

Виж мнениетоvalentyno написа на 15 May 2019 - 12:45 :

Но като гледам ти изобщо не си го включил в предпочитанията си, а не е лошо да ги позагледаш
Да, така е.. Тъпо звучи, но не ми хареса на вид, а и е по-рядък модел спрямо другите. Няколкото от бройките, които има из нета са с отрязани или къси слюди. Аз си държа на голяма и висока.
Освен това имам лоши спомени с Ямахи - Паднах с едно Супер Тенере 750 преди десетилетие, а брат ми имаше Тенере също и падаха невероятни ремонти.

Виж мнениетоrelaxxx написа на 15 May 2019 - 19:56 :

ABS a е много сериозна екстра, мога да го потвърдя от опит, изчезва чуденето колко силно да стисна, особенно за младите мотористи. В екстремни ситуации спираш страхотно добре, без риск от блокиране на гумата.

От 15 години карам големи и мощни мотори от рода на ГПЗ 900, ЦБР 1000 Ф и подобни. В момента има бмв 1200 гс на брат ми и го карам от време на време и то има АБС, но не съм стигал до необходимост да се включва за сега. Винаги може да стане някоя екстремност.

И да - преминах от големи мотори, които карах преди година на малък скутер :D .. Писна ми от съединители и скорости, мазане и смяна на скъпи вериги и гуми. За това си купих скутер и съм много доволен от типа возило !

#10 zero

zero

СУПЕР ПОТРЕБИТЕЛ

• Активни
  • PipPipPipPip
  • 2047 Мнения:
  • МестонахождениеПловдив
  • Скутер:Honda Sh300i

Публикувано 16 May 2019 - 09:41

Значи да не отивам там от дето ти се връщаш :D :D :D

#11 Гошко2

Гошко2

НАЧИНАЕЩ

• Активни
  • PipPip
  • 685 Мнения:

Публикувано 16 May 2019 - 10:25

На мен па ми писна от вариатори, ремъци, шайби, ролки, пружини, торкове, камбани, втулки... 😄 🤪

Верига плюс 2 венеца и точка. После 30-50к караш и пееш!

Славе, от там де се връща Стефан е по-добре да не одиш. Той има толкова километри на две колела, колкото ти не мож брои...
😁

Аз силно препоръчвам Кимко 400i. Последните месеци МНОГО се впечатлих.

#12 relaxxx

relaxxx

НОВ ПОТРЕБИТЕЛ

• Активни
  • Pip
  • 83 Мнения:

Публикувано 16 May 2019 - 12:37

Кимко 400i e много сериозна машина, продължително я изпробвах преди да се откажа от нея, но мога да потвърдя че има уникално ускорение за скутер и много мощни спирачки, нисък център на тежеста и е прекрасен за по-спортни натури. Това което ме отказа е огромнния размер, което го прави труден за маневриране в градски условия и не толкова добрата ергономия на стоене. Също така е доста тежък, пълен мисля че е 200+ кг.  

Аз дойдох при скутерите също от моторите и имам доста километри на тежки мотори, също като колегата по горе ми писна от съединители, скорости, вериги и жила. Сега е само туист анд го... пълноценен кеф.

Колега стф_трек, задължително изпробвай, защото ямаха и сузики имат много малка разлика, стойката е почти идентична, и въпрос на предпочитание.

#13 DimitarDDR

DimitarDDR

НОВ ПОТРЕБИТЕЛ

• Активни
  • Pip
  • 175 Мнения:
  • МестонахождениеСливен
  • Скутер:Kymco Agility 125

Публикувано 16 May 2019 - 13:08

Е добре де, тоя Бъргман нали е с малки гуми. Как всички го препоръчват за комфорт и за по-добър от другите подобни...

#14 Гошко2

Гошко2

НАЧИНАЕЩ

• Активни
  • PipPip
  • 685 Мнения:

Публикувано 16 May 2019 - 13:50

Размерът на гумите не е чак толкова важен, колкото окачването!

#15 Nakamichi

Nakamichi

НОВ ПОТРЕБИТЕЛ

• Активни
  • Pip
  • 118 Мнения:
  • Скутер:12' SH300i, 86' EVE PAX

Публикувано 16 May 2019 - 14:20

във връзка с веригите на моторите... от 1г горе долу имам скутер и споделям мнението на Гошко2. За 20г каране на мотор не съм имал толкова проблеми със всички вериги на куп колкото имах с редуктора на скутера за 2 месеца, а на 1200GS да не дава Господ да прискърца нещо отзад - майкооо!  Затова веригата - смазваш, ставаш целия в масло и лайна, но психически спокоен за 20000+км

#16 relaxxx

relaxxx

НОВ ПОТРЕБИТЕЛ

• Активни
  • Pip
  • 83 Мнения:

Публикувано 16 May 2019 - 15:17

Е какво пък му стана на този редуктор толко?

#17 stf_trek

stf_trek

НОВ ПОТРЕБИТЕЛ

• Активни
  • Pip
  • 24 Мнения:
  • МестонахождениеСофия

Публикувано 16 May 2019 - 17:11

Виж мнениетоГошко2 написа на 16 May 2019 - 10:25 :

от там де се връща Стефан е по-добре да не одиш. Той има толкова километри на две колела, колкото ти не мож брои...
😁
Шшшшт .. Тихо бе, навсякъде ме следиш.. Няма измъкване от тез Пловдивчани :lol:

Колкото до започналата дискусия - Поддръжка на мотор със скорости и задвижваща верига срещу тази на скутер.
Не забравяйте и цената на гумите.. 3-4 пъти по-скъпи са за 17" стандартните мотори, а въпросната верига стига до 400 лв с верижните колела барабар. С гумите стават 1000 лв и това за 20к км (една година мое каране) Аз за толкова ще купувам скутер всяка година и пак ще съм ок.
А ако говорим за изтропване - На сегашното сузуки ако изтропа двигателя не е страшно.. На голям мотор ако изтропа - Ремонта е колкото един сносен скутер 2-ра ръка
И все пак цената е друга...
Нов в магазина Бъргман 200 е 8000 лв... Нов Сузуки В-сторм 1000 е 25 бимберици, Хонда Африка и тя е 28. Това се отразява и в цените 2-ра ръка.
Да не говорим, че трудно се намират мотори с така големи слюди и падина за краката в компект с нисък разход и евтини консумативи.
Един Голд Уинг би бил прекрасен.. Стига да ми го подарят де :D

И както каза колегата по-горе - туист анд го хахаха..

п.с. Най-добрия вариант е да няма сложна механика - електрически скутер. Вече излизат на пазара сносни предложения с вадеща се литиева батерия за по 4-5 хил нов, които на мощност и вид отговарят на 125 градски скутери с обхват 100-150 км.

ЕДИТ: Пуснах снимка отдолу.. Сравнение в профил на сегашния ми скутер (червения) с бъгман 200 и бъргман 400 и гледах да го наглася точно на пропорция. Моя влиза ли в клас "макси скутер" също ми е интересно ?

Натисни за увеличение:
Публикувано изображение

Този пост е редактиран от stf_trek: 16 May 2019 - 17:31

#18 Nakamichi

Nakamichi

НОВ ПОТРЕБИТЕЛ

• Активни
  • Pip
  • 118 Мнения:

Публикувано 16 May 2019 - 18:11

NC750X e почти 10000лв по-евтин от Тмакс ...мисля че е нелепо да се сравнява Burgman 400 с DL/CRF1000
Гумите на мотора са по-скъпи ако на скутера гумите са 2.5-10 размер, ако са 16ки са скъпи колкото на мотор
Веригата с венците съм сменял на мотора ми веднъж за 35000км и излезе 190лв, ремъка на SH e 220 и на 20-24000км е чао.
така че.... малко мислите за икономията от скутер с реалността се разминават, особено ако скутера е над 150сс - тогава всички цени са Х2, Х3.

в този ред на мисли единственото предимство на скутера е че не включвам скорости в града и че мога да си сложа торба между краката да си я карам ...иии е икономичен горе-долу ама това е под въпрос защото нови мотори има дето... не мое им стъпи на разход никой скутер.
Как да е, приятел си взе PCX150 и там гуми, консумативи, всичко е на половината цена на 300сс, та ако скутера е до тази категория и не по-голям мисля че е ОК да се сравнява с мотор и с цена и с подръжка, но големите скутери са нещо като ..."модерните джипове" хем да е джим, ама ако може и да е спортен, и да е бърз и да е евтин и да е с всички екстри, да има багажник, ама и да не е много голям за да може да се паркира, затова е 2 пъти по-скъп от нормална кола или нормален джип ...ентусиазирани си го купувате и на края се оказва че ни е кола ни е джип, по бавен е от колите, по-малко багаж събира от комбито, подръжката е по-скъпа и зимата закъсвате защото се оказва, че нищо че е джип - само с предно предаване е защото ако е 4х4 много ще харчи.
На мотоизложението разгледах скутерите и с цените при новите е същото: ако е о 150сс - цената се ядва, но ако е 300, 400, 500... цените са умопомрачителни - 12, 15, 20, 22000лв, а BMWто даже не съм го и гледал колко е.

Това естествено си е лично мнение, но пиша защото очакванията за макси скутерите винаги са "то е скутер - просто е за подръжка, няма проблеми", а след това реалността е по-иначе - макси скутерите са мега-сложни като конструкция, работата по тях е ад. А пък ако човек е имал скутер 50сс преди това (като мен) съвсем грешно впечатление ще има до преди да се сблъска с реалността.

:)  надявам се мнението ми да е полезно :thumbup:

Този пост е редактиран от Nakamichi: 16 May 2019 - 18:25

#19 Nakamichi

Nakamichi

НОВ ПОТРЕБИТЕЛ

• Активни
  • Pip
  • 118 Мнения:

Публикувано 16 May 2019 - 18:27

Виж мнениетоrelaxxx написа на 16 May 2019 - 15:17 :

Е какво пък му стана на този редуктор толко?

виеше като линейка, свалих го, а вътре всичко чисто ново. И на края намерих друг цял редуктор и го смених...

#20 relaxxx

relaxxx

НОВ ПОТРЕБИТЕЛ

• Активни
  • Pip
  • 83 Мнения:

Публикувано 16 May 2019 - 20:40

Виж мнениетоNakamichi написа на 16 May 2019 - 18:11 :

Това естествено си е лично мнение, но пиша защото очакванията за макси скутерите винаги са "то е скутер - просто е за подръжка, няма проблеми", а след това реалността е по-иначе - макси скутерите са мега-сложни като конструкция, работата по тях е ад. А пък ако човек е имал скутер 50сс преди това (като мен) съвсем грешно впечатление ще има до преди да се сблъска с реалността.

:)  надявам се мнението ми да е полезно :thumbup:

Ами мега сложни, не бих използвал, даже са почти същите като малките скутери, просто са по-големи.. Сега нали не може да се очаква, че технологията стои все същата. ДВГ тата се развиват силно и модерните агрегати са доста прецизни устройства, които не допускат своеволия, но човек, като си чете мануала всичко е точно и ясно.

Сега проблем е че техническата грамотност на хората, рязко изостава от нивото на прогрес на технологията и нещата изглеждат космически.... но все пак това е проста машина. Модерните компютърни технологии обаче са в дълбокото бъдеще. Там ситуацията граничи със съвсем истинска магия за обикновения човек.

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни