Към съдържанието

Съобщение

Присъединете се в официалната FACEBOOK група на СКУТЕР КЛУБ БЪЛГАРИЯ- ТУК

Проект junk yard Quartz 50

• Please log in to reply
37 отговора на тази тема

#1 booster70

booster70

НОВ ПОТРЕБИТЕЛ

• Активни
  • Pip
  • 37 Мнения:
  • Скутер:Quartz 50/150

Публикувано 04 May 2020 - 08:06

Здравейте Колеги,

След прекъсване от близо 10 години с последния booster 70cc, преди няколко дена започнах един джънк ярд проект,или иначе казано Старт от Скрапта.

Имам рамка на Quartz 50 с леки забележки и дребни липси,двигателя беше сдал багажа и сега събрах един двигател от Хексагон 150цц 2Т 16кс 1994г. Двигателя го напаснах на рамката с заигравка с флекса и прехвърлих заден по-висок и твърд амртесьор Шоуа от Хексагона,който е регулируем на 4 или 5 степени не помня точно.

Просто казано Quartz 50 с двигагтел Хексагон 150 2т. Надяваме се да върви прилично.

Маслената помпа ,казанчето за масло и стартера съм ги махнал нацяло. По-спокойно ми е като аз си дозирам маслото.

Махнал съм термостата от главата и съм вързал два водни радиатора за по-добро охлаждане с постоянна независима циркулация на вода.

-Карбуратор  нямам мисля да търся 21ца или 25ца ? Заводския е с автоматичен смукач,а аз клоня към ръчен.
-Ауспуха или оригиналния или къс около 2 педи хоумейд.
-Въздушен филтър спортен конусен имам някво Малосси някъде по-високо да не смуче прах директно от гумата.

Помощ с окабеляването стартера и акомулатора го изолираме като екстра само на манивела ще се пали.
С две думи ток до свеща и ток за светлини при запален мотор?

Споделете мнение и дали въобще да се пробвам да го паля на оборот с 12мм деллорто? или няма смисъл.

Този пост е редактиран от booster70: 04 May 2020 - 09:21

4ri malki 5 GOLEMi , svetq Kat svetUlka....

scooterhouse.net

#2 kappo

kappo

СУПЕР ПОТРЕБИТЕЛ

• МОДЕРАТОР
  • 5666 Мнения:
  • Скутер:GSX-R750

Публикувано 04 May 2020 - 08:31

Здрасти,интересн проект си подхванал.Качи някоя снимканда го видим до къде си го докарал.
Относно 12ката делорто,определено ще е много недостатъчен!
Успех
Nunquam petrorsum, semper ingrediendum!

#3 booster70

booster70

НОВ ПОТРЕБИТЕЛ

• Активни
  • Pip
  • 37 Мнения:

Публикувано 04 May 2020 - 09:18

Виж мнениетоkappo написа на 04 May 2020 - 08:31 :

Здрасти,интересн проект си подхванал.Качи някоя снимканда го видим до къде си го докарал.
Относно 12ката делорто,определено ще е много недостатъчен!
Успех

Ще кача колега,но от работа не остава време, 12ката мислих да е само за проба дали ще възпламени на ниски обороти ,прекалено малка е  и търся нещо от сорта 21 или 25 с ръчен смукач.

Поздрави,

#4 booster70

booster70

НОВ ПОТРЕБИТЕЛ

• Активни
  • Pip
  • 37 Мнения:

Публикувано 07 May 2020 - 09:34

Снимки ,скоро.
Заложих на стоковия карбуратор на Хексагон 150 2т,и вече пътува към мен като е задоволително достатъчен за стоков двигател като цяло.
Хрумна ми е една идея ,но незнам дали ще си заслужава.

Обръщам карбуратора с фланеца на 180градуса ,т.е  въздушния филтър няма да гледа към гумата а към краката ми   леко вдясно над запалването с цел като сложа конусния спортен да събира насрещен чист въздух в движение и да избегна зацапване от задната гума и прах??? Какво мислите.
Намерих едни клапи малосси и май ще слагам тях със карба,мисля също и да изолирам смукача на цяло.
Дайте мнение. Идеята е с малко пари да се получи нещо задоволително.

ПП.Забравих да спомена,че вече имаме перфектен ток и искра,скоро време може да правим опити за възпламеняване.

А компресията на манивелата с тези 150 кубика се усещат стабилно трудни  .

Този пост е редактиран от booster70: 07 May 2020 - 09:37

#5 Balabanov

Balabanov

НАЧИНАЕЩ

• Активни
  • PipPip
  • 819 Мнения:

Публикувано 07 May 2020 - 21:06

Заиграл си се стабилно за да го наместиш на тая рама. Хич не е за там и е нормално да усещаш компресията, все пак си е 150cc при 2т никак не е малко. Интересен "Франкенщайн" ще се получи!
Следя развитие!

#6 ilko397

ilko397

НАПРЕДНАЛ ПОТРЕБИТЕЛ

• Активни
  • PipPipPip
  • 1075 Мнения:
  • Телефонен номер:0898759770
  • МестонахождениеРусе
  • Скутер:много са

Публикувано 08 May 2020 - 07:06

С този спортен филтър + евентуално хоуммейд ауспух ти е гарантиран екшън филм , който може да прерасне в сериал .

#7 booster70

booster70

НОВ ПОТРЕБИТЕЛ

• Активни
  • Pip
  • 37 Мнения:

Публикувано 08 May 2020 - 08:58

Момчета качвам много бързи гадни снимки направени да се добие представа г/д  как седи.

Вчера смених цялата предница с такава от Тайфун 125 с двойна вилка,на снимките се вижда старата демонтирана.
Вече е с алуминиеви джанти от Тайфун 125,предница от тайфун 125 с малко рязане на пластмаси пасна,надупчих и страничния капак на съединителя за въздух че нямам перка на самия съединител за охлаждане,а някой модели имат..... и така може да видите малко от процеса на работа.
Идеята е в момента франкенщайна да се събере напасне и подкара ,когато всичко е готово и съм му навъртял наякой друг километър започва визуалното освежаване с пистолет и компресор.
-някъде съм снимал и пластинките на клапата Малосси с бели надписи,незнам отзиви за тях каробонови или карбонитни са ,но мисля,че не са кой знае какъв фактор.
П.п. Относно спортния конусен и изпускателната система,не се притеснявам много защото ще се кара само за фън не в градска среда.

Прикачени файлове

#8 Balabanov

Balabanov

НАЧИНАЕЩ

• Активни
  • PipPip
  • 819 Мнения:

Публикувано 08 May 2020 - 14:33

Евала за ентусиазма, добре се получава!
@ilko397 е прав, защо не сложиш оригиналния му ауспух заедно с кутията за филтъра. Ще си спестиш бая главоболия, двигателя не е малък и според мен няма смисъл от тези маневри.

#9 booster70

booster70

НОВ ПОТРЕБИТЕЛ

• Активни
  • Pip
  • 37 Мнения:

Публикувано 08 May 2020 - 14:52

Виж мнениетоBalabanov написа на 08 May 2020 - 14:33 :

Евала за ентусиазма, добре се получава!
@ilko397 е прав, защо не сложиш оригиналния му ауспух заедно с кутията за филтъра. Ще си спестиш бая главоболия, двигателя не е малък и според мен няма смисъл от тези маневри.

По-скоро само ауспуха,а тъй или иначе имам под ръка конусен ще го забия него,ще меря и ще пробвам да обърна карбуратора на обратно.

#10 Balabanov

Balabanov

НАЧИНАЕЩ

• Активни
  • PipPip
  • 819 Мнения:

Публикувано 08 May 2020 - 19:28

Важното е да има мерак, има ли го ще се намери време и начин!

Относно спортните филтри, много се чудя как карат ако завали. Масово ги забиват до задната гума без калник или нещо дето да пази, за да може така хубаво да се нагълта с вода. От началото на сезона до сега 3 пъти ме валя стабилно за да запомня бройката, леките не ги броя и помня. :rolleyes:

Този пост е редактиран от Balabanov: 08 May 2020 - 19:28

#11 booster70

booster70

НОВ ПОТРЕБИТЕЛ

• Активни
  • Pip
  • 37 Мнения:

Публикувано 11 May 2020 - 08:05

Виж мнениетоBalabanov написа на 08 May 2020 - 19:28 :

Важното е да има мерак, има ли го ще се намери време и начин!

Относно спортните филтри, много се чудя как карат ако завали. Масово ги забиват до задната гума без калник или нещо дето да пази, за да може така хубаво да се нагълта с вода. От началото на сезона до сега 3 пъти ме валя стабилно за да запомня бройката, леките не ги броя и помня. :rolleyes:

Именно Колега, в момента е на 3 пръста от гумата и за момента е само за проба там.
Мисля по въпроса с обръщането т.у да ми се падне обратно филтъра.

П.п. Снощи следи почистване на новодошлия карбуратор запали от първо ритане след подкачване на горивото.
Вече пали от ряз и звучи страшно,а относно паленето на манивела си е предизвикателство с този двигател.

Единствено забелязвам,че има леко увличане на съединителя на място,т.е като работи и е готов да тръгва плавно ако пусна спирачката.

#12 Balabanov

Balabanov

НАЧИНАЕЩ

• Активни
  • PipPip
  • 819 Мнения:

Публикувано 11 May 2020 - 08:18

Браво стабилно напредваш! :thumbup:
По-твърди пружини на центробежния съединител и ще спре да го прави, да не са му много оборотите на двигателя.

#13 booster70

booster70

НОВ ПОТРЕБИТЕЛ

• Активни
  • Pip
  • 37 Мнения:

Публикувано 11 May 2020 - 10:25

Виж мнениетоBalabanov написа на 11 May 2020 - 08:18 :

Браво стабилно напредваш! :thumbup:
По-твърди пружини на центробежния съединител и ще спре да го прави, да не са му много оборотите на двигателя.

Ами така без никакви заглушители и кривки,още немога да преценя ниски или високи са защото адски гърми.
Тези дни като кача и изпускателната с-ма ще ги регулирам да са една идея по ниски да си реди на място.

Забравих да спомена,че съм сгъстил малко и мотора и сега буталото е с около 0.50 десети по-близо до главата,и това спомага за още по голямата компресия,също така хониговах цилиндъра и полирах буталото, клапите се оказаха карбонитни то на тях си пише,ама кой да гледа.. :scooter: :wub:

#14 Balabanov

Balabanov

НАЧИНАЕЩ

• Активни
  • PipPip
  • 819 Мнения:

Публикувано 11 May 2020 - 22:47

Идеални са си клапите не ги мисли...
Важното е да не ги базика температурното разширение и да има разлики в това как върви студен и като загрее. Другото за тях е да не са от много дебел материал, че тогава не са достатъчно пластични, но при 150cc мащабите са различни аз съм се заигравал с разни бръмбари 50cc
На първо четене от снимките много ме радва как си напаснал двигателя на рамата, направо си е от там...

Този пост е редактиран от Balabanov: 11 May 2020 - 22:53

#15 booster70

booster70

НОВ ПОТРЕБИТЕЛ

• Активни
  • Pip
  • 37 Мнения:

Публикувано 12 May 2020 - 08:16

Качвам 2/3 бързи снимки от първото каране вчера,още недосглобен.

Искам да кажа само ,че това нещо е меко казано извратено,върви нереално за скутер  и си е доста опасничко,мога да кажа само ,че така и не можах да му навия цялата газ... може би някъде извънградско на хубав път.

П.П Увличането се оказа от високи обороти и една забравена подложна шайба м/у камбаната и съединителя.

Прикачени файлове

#16 booster70

booster70

НОВ ПОТРЕБИТЕЛ

• Активни
  • Pip
  • 37 Мнения:

Публикувано 15 May 2020 - 09:24

Колеги,дайте съвет.
Имам вече 3 строшени малки лагера на съединителя външния ,който е пред кабаната на самата ос.

Крив съединител или от стар ремък може да се получи,честно казано има вибрации но все пак е 150ка и според мен има някакъв дисбаланс....
Около 15 мин работа на място и троши лагер,....

Този пост е редактиран от booster70: 15 May 2020 - 09:25

#17 Balabanov

Balabanov

НАЧИНАЕЩ

• Активни
  • PipPip
  • 819 Мнения:

Публикувано 15 May 2020 - 10:00

Криво е нещо, огледай внимателно. Като е от CVT вибрациите се усещат най-вече в движение почва да притриса, придърпва. Другия вариант е да са калпави лагерите, което ме съмнява...
Трябва, като потеглиш да си върви нормално без придърпване, притрисане и т. н.

Този пост е редактиран от Balabanov: 15 May 2020 - 10:01

#18 booster70

booster70

НОВ ПОТРЕБИТЕЛ

• Активни
  • Pip
  • 37 Мнения:

Публикувано 15 May 2020 - 10:06

Виж мнениетоBalabanov написа на 15 May 2020 - 10:00 :

Криво е нещо, огледай внимателно. Като е от CVT вибрациите се усещат най-вече в движение почва да притриса, придърпва. Другия вариант е да са калпави лагерите, което ме съмнява...
Трябва, като потеглиш да си върви нормално без придърпване, притрисане и т. н.

При потегляне,в движение никакви проблеми,върви изстрелва се супер даже тръгва с въртежи ако не е на асфалт.
Въпроса е че до сега все слагах ползвани лагери ,но здрави така за пробата дето се вика.
Колкото и да са ползвани неможе в рамките на 2 дена 3 лагера да заминат...

#19 Yasho

Yasho

НОВ ПОТРЕБИТЕЛ

• Активни
  • Pip
  • 268 Мнения:

Публикувано 15 May 2020 - 22:08

Не знам, как е при 150-тките, но ако е както при 50-ките, торкът лагерува на два лагера. Абсурд е да го счупи, па ако ще да се тресе целият скутер. Някъде другаде търси, според мен...
П.П. Сега ги гледам, торк-овете за 150сс в нет-а. Принципът е като при малките скутери. Явно при теб е друг модела на торк-съединител-камбана. Какъв е тоя лагер пред камбаната? Снимай, моля те, че ми стана интересно...
П.П.2 Ако е лагер, който е в капака и оста на торк-а влиза него, да не би капакът да стои на криво?
Успех

Този пост е редактиран от Yasho: 15 May 2020 - 22:18

#20 Balabanov

Balabanov

НАЧИНАЕЩ

• Активни
  • PipPip
  • 819 Мнения:

Публикувано 16 May 2020 - 00:10

Да добавя след колегата, че е интересно, как изглежда заминалия лагер, как го е счупил?

Този пост е редактиран от Balabanov: 16 May 2020 - 00:11

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни