Към съдържанието

Съобщение

Присъединете се в официалната FACEBOOK група на СКУТЕР КЛУБ БЪЛГАРИЯ- ТУК

Ямаха Х МАХ 250 ЗАГРЯВА.

• Please log in to reply
30 отговора на тази тема

#1 Vilqka26

Vilqka26

НОВ ПОТРЕБИТЕЛ

• Активни
  • Pip
  • 21 Мнения:
  • Скутер:Yamaha X max 250R

Публикувано 26 September 2020 - 18:46

Здравейте, мотора е след основен ремонт. НОВ цилиндър, бутало сегменти и шлайф на глава. След ремонта мотора почна да загрява предимно на място, но не веднага трябва да работи поне 15 минути. Водната помпа е след ремонт, системата е промита с лики моли, термостата е на 88 градуса нов, радиатора загрява и перката се включва. Моля за помощ, защото ми омръзна от тестове обезвъздушаване и тем подобни. Според мен има проблем с водната помпа но да чуя и Вие какво ще кажете. Мотора застъпва червения сектор.

scooterhouse.net

#2 Balabanov

Balabanov

НАЧИНАЕЩ

• Активни
  • PipPip
  • 853 Мнения:

Публикувано 26 September 2020 - 20:26

Нещо е пропуснато, за този модел има много хубава техническа документация в която е обяснена всяка една процедура. Възможностите са много, особено след основен ремонт, няма как да се даде конкретна насока.
Колко антифриз събра системата?

Този пост е редактиран от Balabanov: 26 September 2020 - 20:27

#3 Vilqka26

Vilqka26

НОВ ПОТРЕБИТЕЛ

• Активни
  • Pip
  • 21 Мнения:

Публикувано 27 September 2020 - 08:16

Системата събира 1.4л и 200 мл казанче.

#4 krasy

krasy

НОВ ПОТРЕБИТЕЛ

• Активни
  • Pip
  • 203 Мнения:
  • МестонахождениеБУРГАС
  • Скутер:BURGMAN 400 1999

Публикувано 27 September 2020 - 17:58

За начало трябва да е сигурно кога включва перката. Ако е около 100 градуса е ок.   С един лазарен термометър може да се провери това приблизително. Или термометър от мултицет.   За 15 мин на място всяка перка включва но и изключва преди червената зона.  
    Ако перката се включва от датчик на радиатора  датчикът се сваля и вари и проверява.

Този пост е редактиран от krasy: 27 September 2020 - 18:06

#5 Balabanov

Balabanov

НАЧИНАЕЩ

• Активни
  • PipPip
  • 853 Мнения:

Публикувано 27 September 2020 - 21:20

Ако е всичко наред и без да работи перката няма да влезе в червено за 15 мин. Аз имам същия, трябва да е много топло времето и бая време да седи на място за да включи.
Вариантите са няколко, помпата не работи коректно, термостата, който е подменил е "шит" и не отваря и затваря коректно, в системата има въздух и най-неприятния, не се изключва и да е пред задиране щом е след основен ремонт или да е закупен "китайски" цилиндър.

Моя е 2008г. винаги стрелката е една идея над средата, така си работят, следващия след 2010 година има 4 деления с дигиталното табло, дисплея в средата.

Това което аз бих направил е да проверя за дебит на водната помпа и ако всичко е нормално, тест със стария термостат ако не е наличен "байпас" на системата и без него.

#6 Vilqka26

Vilqka26

НОВ ПОТРЕБИТЕЛ

• Активни
  • Pip
  • 21 Мнения:

Публикувано 28 September 2020 - 09:19

Пробвах и без него същата работа е. Днес свалям водната помпа и ще видя какво се случва. А варианта за китайския цилиндър не  е изключен. Най вероятно е такъв. От моторшоп георгиев го взех за около 150 лв.

#7 krasy

krasy

НОВ ПОТРЕБИТЕЛ

• Активни
  • Pip
  • 203 Мнения:
  • МестонахождениеБУРГАС
  • Скутер:BURGMAN 400 1999

Публикувано 28 September 2020 - 11:05

Ако помпата беше болна щеше да прегрява и на ход. Тогава двигателя е и натоварен.  Какво да и има на помпата освен превъртяла или счупена перка?

#8 Vilqka26

Vilqka26

НОВ ПОТРЕБИТЕЛ

• Активни
  • Pip
  • 21 Мнения:

Публикувано 28 September 2020 - 12:17

Ами да ще гледам оста и перката. Ти какво друго предложение имаш.

#9 Balabanov

Balabanov

НАЧИНАЕЩ

• Активни
  • PipPip
  • 853 Мнения:

Публикувано 28 September 2020 - 15:25

Виж мнениетоVilqka26 написа на 28 September 2020 - 09:19 :

Пробвах и без него същата работа е. Днес свалям водната помпа и ще видя какво се случва. А варианта за китайския цилиндър не  е изключен. Най вероятно е такъв. От моторшоп георгиев го взех за около 150 лв.

Без него не означава, че си го свалил и просто си запалил нали? Без термостат нямаш нито голям, нито малък кръг и ще загрява със сигурност!

#10 Vilqka26

Vilqka26

НОВ ПОТРЕБИТЕЛ

• Активни
  • Pip
  • 21 Мнения:

Публикувано 28 September 2020 - 15:31

Виж мнениетоBalabanov написа на 28 September 2020 - 15:25 :

Без него не означава, че си го свалил и просто си запалил нали? Без термостат нямаш нито голям, нито малък кръг и ще загрява със сигурност!

Премахнах термостата, сложих гумичката и затворих. Това направих.

#11 Balabanov

Balabanov

НАЧИНАЕЩ

• Активни
  • PipPip
  • 853 Мнения:

Публикувано 28 September 2020 - 15:45

Е така няма как да не прегрее...

#12 Vilqka26

Vilqka26

НОВ ПОТРЕБИТЕЛ

• Активни
  • Pip
  • 21 Мнения:

Публикувано 28 September 2020 - 15:58

Виж мнениетоBalabanov написа на 28 September 2020 - 15:45 :

Е така няма как да не прегрее...

Направи абсолютно същото като преди преди. Кажи как трябва да го изолирам, за да стане.

#13 ilko397

ilko397

НАПРЕДНАЛ ПОТРЕБИТЕЛ

• Активни
  • PipPipPip
  • 1088 Мнения:
  • Телефонен номер:0898759770
  • МестонахождениеРусе
  • Скутер:много са

Публикувано 28 September 2020 - 19:17

Виж мнениетоBalabanov написа на 28 September 2020 - 15:25 :

Би ли обяснил ? Щото е редовното лечение на Маджести 125/150/180 , имам една кофа термостати , един не се е върнал да каже , че е прегрял повече .

#14 Balabanov

Balabanov

НАЧИНАЕЩ

• Активни
  • PipPip
  • 853 Мнения:

Публикувано 29 September 2020 - 12:59

Редовната причина е щото са машинки на по 20 г. масово карани с боза.
Термостата регулира потока на охлаждането между два кръга, голям "през радиатора" и малък "само в блока", важно е да се спомене, че това е процентно, спрямо това колко е загрял двигателя. Без него имаме два отворени кръга, съответно работната температура не се контролира, прекалено много загрява на място, или изстива в движение, според зависи...

Ето една анимация на "MAHLE" за да стане по-ясно:
https://www.youtube....clvBmwWgQ&t=58s

#15 ilko397

ilko397

НАПРЕДНАЛ ПОТРЕБИТЕЛ

• Активни
  • PipPipPip
  • 1088 Мнения:
  • МестонахождениеРусе

Публикувано 29 September 2020 - 17:13

Изпадаш в дълбока заблуда , малкият кръг е за по-бързо загряване на двигателя , иначе ще трябва да чакаш да загрява по 10 и повече минути , а това е гориво , вредни емисии и др . Когато отвори термостата , той не затваря малкият кръг , той пак остава отворен и се получава ефекта част от течността да не минава през радиатора , а се върти загряла през водната помпа - цилиндрова група и отново . Това влошава охлаждането . В движение термостата е винаги отворен , освен ако температурата на околната среда не е под - 10 /-15 градуса . Не познавам някой да си кара мотора на такива темпертури . Специално Маджести/Скайлаинер 125/150/180 си имат проблеми с охлаждането , и точно с премахване на термостата и отрязване на байпаса на малкият кръг нещата се подобряват значително . Обикновено тези скутери вървят на милиметър-два от начало на червения сектор , едно две задръствания в топъл летен ден и се кара постоянно на вентилатори . Докарвали са ми много такива с монтирано копче за ръчно включване на вентилатора . Познай защо .
И премера с анимацията на Мале не е релевантен , това е двупосочен термостат , а такъв на скутерите - няма .

#16 Vilqka26

Vilqka26

НОВ ПОТРЕБИТЕЛ

• Активни
  • Pip
  • 21 Мнения:

Публикувано 29 September 2020 - 18:06

Свалих термостата обезвъздуших добре, коренна промяна мотора вече не загрява така доста по добре е, само се чудя сега защо перката не изключва.

#17 Balabanov

Balabanov

НАЧИНАЕЩ

• Активни
  • PipPip
  • 853 Мнения:

Публикувано 30 September 2020 - 10:19

Трябва да започне да гаси перката на място, след като обезвъздушиш системата от болта при термостата, трябва да долееш антифриз в радиатора, горе при акумулатора, до горе.

Изгледай този клип:

https://www.youtube....h?v=9tv79uOnR9M

Илко, сериозно съм се заблудил с термостата в случая, няма нищо общо с примера от Мале, не знам как е при по старите но моя YP250R 2008 г. си е с термостат и до сега не съм имал проблеми със загряването, стрелката седи една идея над средата, за да се качи трябва много време да седи на едно място и да работи, перката включва и си охлажда.

#18 mtiholov

mtiholov

НОВ ПОТРЕБИТЕЛ

• Активни
  • Pip
  • 47 Мнения:

Публикувано 30 September 2020 - 17:17

Vilqka26 като на клипа ли обезвъздуши системата и колко антифриз събира , че и аз тези дни ще я правя тази процедура .Нямам проблем с темп. само искам да сменя антифриза ,че него не съм го пипал и незнам даже дали е антифриз.За 2011г. дали по същия начин ще се прави

Този пост е редактиран от mtiholov: 30 September 2020 - 17:19

#19 ilko397

ilko397

НАПРЕДНАЛ ПОТРЕБИТЕЛ

• Активни
  • PipPipPip
  • 1088 Мнения:
  • МестонахождениеРусе

Публикувано 30 September 2020 - 17:19

Те и старите YP-та 250 не греят , само малките 125-180 . Отчасти проблема е още в дизайна , принципно двигателят е въздухар , обаче от Хонда пуснали на вода и в Ямаха седнали да мислят какво да правят . Или изцяло нов двигател проектиран за течно охлаждане или да преработят старата Ямаха Кигнус 125 . Преправят цилиндъра и главата , а водната помпа поставят на главата да се върти от распределителния вал . И то коя помпа - ами тази на Аерокса . :D  Ами на 50-ката се върти с оборотите на коляновия вал и на радиатора дори няма вентилатор ,а 'Рокса" е известен с идиотоусточивостта си , а същата помпа на 125-180 4-такта и то на два пъти по-малко обороти и ето проблеми .

#20 Vilqka26

Vilqka26

НОВ ПОТРЕБИТЕЛ

• Активни
  • Pip
  • 21 Мнения:

Публикувано 30 September 2020 - 20:18

Не не обезвъздушавах като клипа. Ако го бях намерил по рано щях хаха.

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни