•         

Съобщение

Присъединете се в официалната FACEBOOK група на СКУТЕР КЛУБ БЪЛГАР?Я- ТУК
Присъединете се в групата само за покупка и продажба на скутери и части във FACEBOOK - ТУК

Узаконяване на мотопед


#1 Томи Чукалата

Томи Чукалата

    НОВ ПОТРЕБ?ТЕЛ

  • Активни
  • 1
  • МестонахождениеСофия

29 October 2020 - 11:10

Привет, колеги!
У дома имам един 50 кубиков мотопед Хонда от 80 и някоя си годината. Разбира се, той е с жълт номер, през годините не са му плащани застраховки или данъци... Притежавам единствено талона на предишния собственик, като отбелязвам, че мотопедът не е бил прехвърлян на името на баща ми, който всъщност е купил хондата. Въпросите ми са няколко и ще ви бъда благодарен, ако някой ми укаже съдействие:
1) Въпреки че със сигурност е спрян от движение, има ли начин за узаконяване и какъв е той?
2) Възможно ли е това узаконяване при положение, че талонът не е на името на баща ми (тоест собственикът му по талон може да не е жив дори)?
3) Трябва ли да му бъдат платени данъците през всички тези години?
3) В случай че мотопедът може да се регистрира, задължително ли е да минава на прегледи и да бъдат сключвани застраховки?

Благодаря ви! :)

scooterhouse.net

#2 ilko397

ilko397

    НАПРЕДНАЛ ПОТРЕБ?ТЕЛ

  • Активни
  • 1,153
  • Телефонен номер:0898759770
  • МестонахождениеРусе
  • Скутер:много са

29 October 2020 - 18:14

Не знам как е в София , но щом има талон  при нас в провинцията има надежда .
Редът на действие е : да се открие дали собственикът по талон е жив , дали е женен . Вземате един по--стар лист хартия . пишете си един договор със стара дата , данните от талона , ако е бил женен е по-трудно че трябват и данните на жена му . Само с договора и талона в КАТ , ще ви глобят за забавена пререгистрация , но това е бел кахър . За данъците не носите отговорност , не е бил ваша собственост . Мотопедите не минават преглед , но застраховката е задължителна .

#3 Balabanov

Balabanov

    НАПРЕДНАЛ ПОТРЕБ?ТЕЛ

  • Активни
  • 1,099

29 October 2020 - 23:03

Ако беше спрян от движение нямаше да има номер а талона щеше да е надупчен. Когато е мотоциклет под 350cc не е необходимо нотариално прехвърляне и се пише двустранен договор за покупко-продажба точно както ?лко обясни на хвърчащ лист, ако има съпруга трябва и тя да е вписана в противен случай ще те върнат. Само дето въпросният договор има давност ако не се лъжа 14 дни и по-скоро ще те върнат от колкото да те глобят, "зависи колко е стар листа"
?зисква се само актуална ГО, договор, голям и малък талон, като гледам какъв ти е случая и КАТ София не е лошо да имаш някой познат там... :D

#4 Baroto77

Baroto77

    НОВ ПОТРЕБ?ТЕЛ

  • Активни
  • 299
  • МестонахождениеДобрич
  • Скутер:Хонда

30 October 2020 - 07:30

А защо да е стар Договора, не може ли вчера да е купил моторчето ?! Най добре да се потърси собственика по талон и да се направи истински договор за покупко-продажба, или договор с наследниците му,ако е починал......После една Гражданска и в КАТ за нови талони и номер.....Ако не може да бъде открит собственика, чак тогава да се прави "стар' договор и други схеми......